Doğru Tesettür Abiye Seçimi

  Tesettür abiye seçiminde şık bir görünüm için vücut yapısına uygun, kaliteli kumaştan üretilmiş, göz alıcı renklere sahip bir abiye bulmak oldukça önemlidir. Abiye elbise  kişinin vücut yapısıyla ve enerjisiyle ne kadar uyumluysa o kadar göz alıcı olur. İşte bu yüzden abiye seçmek birçok kadın için çok zordur. Gelişen tekstil sektörüyle birlikte tesettür abiye elbise seçenekleri de özellikle son yıllarda artmıştır. Bu durum da elbise seçmeyi zorlaştırırken kişinin kendine en uygun elbiseyi bulmasına katkıda bulunmuştur.

  Belki günümüzden 20-30 yıl öncesinde internet alışverişleri yaygın değilken, özellikle tesettür elbise modelleri oldukça kısıtlıydı. Mağazalarda genellikle aynı tip elbiseler ve aynı renkte elbiseler vitrinlerde yerini almaktaydı. Ancak günümüzde hem tesettür hem de açık giyim için seçenekler çoğaldı. Sadece büyük markalar değil küçük işletmeler de modayı takip ederek yaratıcı tasarımlar ile karşımıza çıkıyor. Seçenek ve renk bu kadar çok oldukça da elbise seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar artıyor. Tesettür abiye seçiminde size ışık olacağını düşündüğümüz birkaç önerimizi aşağıdaki gibi sıraladık.

  Abiye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Tesettür elbise alırken kumaşın yapısından giyecek kişinin vücut tipine kadar birçok konuya dikkat edilmeli. Zira dikkat edilmezse elbise kendini yansıtamayacak, elbiseyi giyen kişi de kendini iyi hissetmeyecektir. Kendinizi tesettür elbise içerisinde iyi hissetmek istiyorsanız aşağıdaki önerilerimize göz atmalısınız.

  1. Yakınlık derecenize göre elbise seçimi yapın

  Katılacağınız organizasyona göre seçeceğiniz tesettür abiye elbise farklılık gösterecektir. Örneğin çok yakınınızın nişan veya düğününe katılıyorsanız pullu, payetli veya gösterişli bir elbise tercih edebilirsiniz. Ancak davet veren kişi çok yakınınız değilse veya davet günlük bir organizasyonsa gösterişsiz yani sade ancak şık bir elbise seçebilirsiniz. 

  1. Vücut yapınızı tanıyın

  Öncelikle belirtmeliyiz ki tesettür davet elbiseleri seçiminde en önemli aşama kişinin vücut yapısını tanımasıdır. Her boy ve kilo yapısına göre abiye türünün olduğunu hatırlatmak isteriz. Önemli olan boyunuz ve kilonuza göre bir abiye seçmektir. Örneğin uzun boyluysanız uçuş uçuş etekleri olan, dar kesim elbiseler sizi çok iyi yansıtacaktır. Ancak biraz daha kiloluysanız belden itibaren bollaşan tüllü elbiseler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

  1. Renginizi seçin

  Tesettür abiye seçiminde renk seçimi önemli noktaların başında gelir. Örneğin esmerseniz çok açık renkler gözünüze pek hoş görünmeyecektir. Çok açık renkler yerine ten renginizle uyumlu, biraz daha orta tonlu renkler tercih edebilirsiniz. Ayrıca çok zayıfsanız koyu renk giymemeye veya çok kiloluysanız çok açık renkler tercih etmemeye özen gösterebilirsiniz.

  Renk seçiminde her ne kadar ten rengi ve kilo önemli olsa da ve biz önerilerimizi sunsak da önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz. Rengi sevdiyseniz, seçtiiniz elbise verilen davetin ağırlığına uygunsa dilediğiniz rengi tercih edebilirsiniz.

  1. Elbisenin vücudunuza oturduğundan emin olun

  Tesettür abiye modeli tercih edilirken elbisenin vücuda oturduğundan ve pot durmadığından emin olunmalıdır. Vücuda tam oturmayan bir elbise giyen kişiyi mutlu etmeyecektir. Bu yüzden elbiseyi alırken vücudunuza oturmuyorsa, bir terziye yapılıp yapılmayacağını mutlaka sorun. Terzi modeli bozmadan yapabileceğini söylerse satın alma işlemlerinizi bitirin.

   

   

  Online Abiye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Mağaza seçeneklerinin fazla olması, kolay iade koşulları sayesinde internet alışverişlerinin günden güne yaygınlaştığı söylenmektedir. Yapılan araştırmalara göre internet alışverişlerinin %60’ını giyim alışverişleri oluşturmaktadır. Giyim alışverişlerinin de büyük bir çoğunluğu kadınlar tarafından yapılmaktadır. İnternetten giyim alışverişi dendiğinde akla sadece bluz, pantolon, pijama gibi türler gelmemelidir. Artık günümüzde internetten abiye dahi alınmakta, özel tasarım tesettür abiye satışları yapılabilmektedir. Ancak internetten abiye alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aşağıda sıraladığımız önemli noktaları dikkate alarak alışverişlerinizi gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

  1. Güvenilir siteleri tercih edin

  İnternet alışverişlerinde en önemli husus, satın alım yapılan sitenin güvenilir olmasıdır. Bu yüzden alışveriş yapmadan önce satın alım yaptığınız web sitesinin güvenilir olup olmadığını araştırmalı, kullanıcı yorumlarını okumalısınız.

  1. Elbisenin özelliklerini kontrol edin

  Modelini beğendiğiniz bir elbiseyi internetten satın almadan önce şu 3 kriteri dikkatlice incelemeniz öneriliyor: beden, kumaş, fiyat.

  1. Teslim süresini öğrenin

  Kimi web siteleri aynı gün kargo seçeneği sunarken kimi web siteleri abiye elbise, tesettür elbise modelleri için 15 güne kadar teslim süresi sunuyor. Alışveriş yapmadan önce web sitesinin kaç günde ürünü teslim ettiğini öğrenmeyi ihmal etmeyin.

  1. Fiyat karşılaştırması yapın

  İnternet alışverişlerinin en büyük avantajlarından bir tanesi şüphesiz ki hızlı bir şekilde fiyat karşılaştırması yapılabilmesidir. Beğendiğiniz tesettür abiye modelinin fiyatını farklı alışveriş sitelerinde kontrol etmeli, sizin için en avantajlı olan siteyi tercih etmelisiniz.

  1. Kargoyu kontrol ederek teslim alın

  Sadece giyim için değil, internetten yapılan tüm alışverişler için geçerli olan noktalardan biri de gelen kargonun kuryenin yanında kontrol edilerek açılmasıdır. Çünkü bazı güvenilir olmayan firmalar sipariş edilen üründen başka bir ürün göndermekte ve iade işlemlerini yapmamakta. Bu gibi can sıkıcı durumlar ile karşılaşmamak için kargonuzu teslim almadan önce kontrol etmeli, yanlış ürün olduğunu tespit ettiğinizde ürünü teslim almamalısınız.

   

  Tesettür Abiye Nasıl Temizlenir?

  Muhteşem bir gecenin ardından giyilen kıyafetin temizliği en çok düşünülen konulardan biridir. Özellikle özel tasarım tesettür abiye tercih edildiyse işlemelerine, dikişlerine zarar vermemek için elbisenin sahibi elinden geleni yapacaktır. Eğer abiyeniz evde makinede yıkanamayacak bir kumaşa sahipse mutlaka kuru temizlemeye götürmelisiniz. Kuru temizleme görevlisine abiyenin ütüsünün sadece buharla yapmaları gerektiğini mutlaka hatırlatmalısınız. Ancak abiyeniz çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir bir kumaşa sahipse aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Elbisenizi ters çevirin

  Tessettür davet elbiseleri genelde işlemeli bir yapıya sahiptir. Bu işlemelerin zarar görmemesi, kumaşının solmaması için elbisenizi ters çevirin.

  1. Makinenin devrini ayarlayın

  Elbisenizi makinede yıkatmaya karar verdiyseniz makineyi devirsiz veya en düşük devirde çalıştırmalısınız. Fazla yüksek devir elbisenin yıpranmasına sebep olacaktır.

  1. Su sıcaklığını ayarlayın

  Abiye elbiseler için maksimum su sıcaklığı 30 derece olmalıdır. Daha yüksek ısıda elbisenizin modeli bozulabilir, elbiseniz küçülebilir.

  1. Deterjanınızı seçin

  Tessettür abiye elbiseler için genellikle hassas ve narin kumaşlara özel deterjan çeşitleri tercih edilmelidir. Diğer deterjanlar daha dayanıklı kumaşlar için üretilir ve abiye gibi hassas kumaşa sahip kıyafetler için terich edilmemelidir.

  1. Sıkma işlemini uygulamayın

  Yıkamadan sonra sıkma işlemi çamaşırlara zarar verir. Özellikle abiye gibi hassas yapıya sahip elbiseler de sıkma işleminde zarar görecektir. Bu yüzden makinede yıkıyorsanız sıkma işlemini yapmadan elbisenizi çamaşır makinesinden çıkarmalısınız

  1. Elbisenizi askısına asın

  Kurulama işlemi için elbisenizi askısına asın. Direkt gün ışığı gelmeyen, açık alanda elbisenizi kurumaya bırakın. Ayrıca Tesettür abiye elbisenizi banyoda kurutmaya çalışmayın. Kapalı alanda elbiseniz rutubetlenecektir. Bu yüzden olabildiğince havadar , mümkünse açık alanda elbisenizi kurutun.